Barion Pixel

Szívcsakra, torokcsakra és homlokcsakra

Folytatjuk utunkat a csakrák világában, és megismerkedünk a szívcsakrával, a torokcsakrával, valamint a homlokcsakrával. A szív és a torokcsakra az érzések síkjára emelnek minket. Itt tudhatjuk meg, hogy milyen kapcsolatban állunk érzéseinkkel, hogyan viszonyulunk hozzájuk és hogy ki tudjuk-e egyáltalán fejezni őket. A homlokcsakránál viszont már belépünk a szellemi világ síkjára, és ezzel elengedjük a fizikai világ törvényeit. Helyette beengedjük az ösztönös, mélyről jövő érzéseket még akkor is, ha nem feltétlenül találunk rájuk ésszerű magyarázatot.

Szívcsakra

Elhelyezkedése, jellemzői

A szívcsakra  a mellkas közepén helyezkedik el, szív magasságában. Fő szerepe abban mutatkozik meg, hogy a csakrarendszerünk középső elemeként úgymond egy hidat képez, összekapcsolja az alsó és a felső csakráinkat.

Ez az energiaközpontunk határozza meg, hogy hogyan tudunk együtt érezni másokkal. Tudunk-e másokat szeretni feltétel nélkül, és mi el tudjuk-e fogadni mások szeretetét. Abban is fontos szerepet játszik, hogy mennyire vagyunk képesek örömet érezni, megbocsátani és elfogadni dolgokat.

A szívcsakra szabályozza, hogy mennyire vagyunk bizalmasak, mennyire tudunk félelem nélkül közeledni másokhoz. Tudunk-e nagylelkűek lenni embertársainkkal és hálát érezni feléjük. Meghatározza, a másokkal és önmagunkkal való kapcsolatunk mélységét.

Feladatai

21 és 28 éves korunk között lép előtérbe a szívcsakránk által hordozott üzenet. Feladatunk ebben az életszakaszunkban az, hogy elsajátítsuk a feltétel nélküli szeretet adásának és elfogadásának képességét.

Szívcsakra

Kérdések a szívcsakra működéséhez kapcsolódóan

Az alábbi kérdéseket érdemes feltenned magadnak, hogy megtudd, kiegyensúlyozottan működik-e a középső csakrád, azaz hogy mennyire megfelelő az energiaáramlásod. 

  • Gyakran reagálsz a dolgokra szívből jövően, nem pedig ésszel?
  • Mennyire érzed szorosnak a kapcsolataidat?
  • Szigorú vagy önmagaddal szemben, ha a hibáidról van szó? És ha mások hibáiról van szó?
  • Próbálsz-e pozitívnak mutatkozni akkor is, ha valami kellemetlen dolog történik?
  • Jellemző rád, hogy elítélsz másokat?
  • Kifejezetten elfogadó típus vagy, vagy inkább ellenkezel mindennel kapcsolatban?
  • Ragaszkodsz a nézeteidhez?
  • Alkalmazkodó típus vagy?
  • Hogyan viselkedsz, ha korlátozni szeretnének?
  • Fontos számodra a szabadság?
  • El tudod fogadni, ha szeretni próbálnak, vagy inkább védekezel ellene?
  • Nyomaszt az intimitás?
  • Ha valaki megbánt, az érzékenyen érint?
  • Rosszul érzed magad, ha nem érzel szeretetet a környezetedben?
  • Szoktál magadra szeretettel gondolni?
  • A lelki fájdalom gondolata félelemmel tölt el?
  • A múltban megélt fájdalmaid emlékét őrzöd magadban?
  • Együtt tudsz érezni olyanokkal, akik nem szeretnek?
  • Van benned neheztelés édesanyáddal kapcsolatban?
  • Mennyire kötődsz hozzá? Túlságosan is erősen, vagy éppen ellenkezőleg?
  • Jó anyának tartod magad, ha már az vagy?
  • Gyengéd érzéseidet ki tudod fejezni, vagy azt, hogy gyengédségre vágysz?
  • Képes vagy úgy tekinteni egy idegenre, akár a testvéredre?
  • Tudsz úgy tiszta szívvel hozzáállni egy ügyhöz, emberhez, vagy bármi számodra fontos dologhoz, hogy ne legyenek elvárásaid?
  • Érzed-e belül, hogy Te is tagja vagy az emberiség nagy családjának?

A kérdésekre való válaszadással kiderülhet számodra, ha a szívcsakrád alul-, vagy túlműködik. Mindkét esetben különböző viselkedési formák kerülnek előtérbe, amelyek egy idő után személyiségjeggyé válnak.

Színész

Mondhatnánk úgy is, hogy szeretet függőségben szenved, mindennél jobban vágyik rá, hogy szeressék. Abban a hitben él, hogy lelki bántalmainak is jót tesz, ha van mellette valaki akiből erőt meríthet és csak akkor teljes, ha van mellette valaki. A megcsalástól és az elhagyástól való félelem azonban örök boldogtalanságra ítéli a kapcsolatai terén.

Birtokló- élősködő szerető

Azt gondolja, hogy mindenkinél és mindennél jobban szereti a párját, ám ez mögött a szeretet mögött birtoklási vágy, vagy érzelmi bizonytalanság rejtőzik.

Testi-lelki betegségek

Minden csakrához társítani lehet bizonyos testi-lelki betegséget, amik az alul, vagy túlműködésükből fakadnak. Nem árt azonban tudni, hogy csak akkor lehetünk kiegyensúlyozottak és egészségesek, ha összes csakránkra ugyanolyan figyelmet fektetünk, ha testünkben minden összhangban van, ha az összes csakránk megfelelően működik.

A szívcsakra egyenetlen működéséből az alábbi  testi-lelki betegségek adódhatnak.

minden olyan panasz, amely immungyengeségre, vagy vérkeringési problémákra vezethetőek vissza
allergiás megbetegedések
asztma
csalánkiütés
ekcéma
szénanátha
autoimmun betegségek
rák
AIDS

Mit tehetünk a szívcsakra megfelelő működése érdekében?

Több út is vezet a szívcsakra harmonikus működéséhez, így mindenki megtalálhatja a számára legmegfelelőbbet.

különböző testgyakorlatokat végezhetünk, amik a szívcsakrához köthetőek
√ a légzőgyakorlatok kiválóan hatnak rá, azokkal aktivizálhatjuk legjobban az érzelmi kifejezéseket
 jótékony hatással van rá a romantikus zene
 kristályok közül a zöld és rózsaszín árnyalatú kövek, főképp a zöld aventurin, a malacit, az olivin, a smaragd, a zöld turmalin és a rózsakvarc alkalmas a szívcsakra erősítésére
csakrameditációt is végezhetünk

Minden csakra esetében elmondható, hogy a legjobb ha felváltva alkalmazzuk ezeket a terápiás lehetőségeket. Mindig éppen azt, amelyik jól esik.

Torokcsakra

Elhelyezkedése, jellemzői

A torokcsakra a nyak tövében található ott, ahol a nyak a mellcsonttal találkozik. A szanszkrit neve lefordítva megtisztulást jelent. Ezzel azt sugallja felénk, hogy az alsóbb négy csakrával való megtisztulást követően tudjuk csak igazán megnyitni ezt az energiaközpontunkat.

28 és 35 éves korunk között lép előtérbe a torokcsakra az életünkben. Ez az az időszak, amikor szinte újjászületnünk, előről kezdődik minden és önállósodunk. Innentől saját magunkra támaszkodunk, felülvizsgáljuk a szülőktől kapott értékeket és elveket, majd elvetjük közülük azokat, amelyek nem egyeznek a mi életcéljainkkal vagy szükségleteinkkel

Ez alatt a 7 év alatt gyakran felvetődnek bennünk a kérdések, hogy “Biztosan el akarom dobni magamtól az eddig szerzett elveimet? Jó lesz nekem az, ha új irányt vesz az életem?”. Azonban ha eléggé bízunk önmagunkban, valamint elég elszántak vagyunk, akkor a bevésődött szokások és minták elengedésével megtapasztalhatjuk a saját belső erőnk hatalmát.

Egy másik lehetőség, hogy megállunk ebben az életkorban. Felemészt minket a bizonytalanság és úrrá lesz rajtunk a félelem. Személyiségünk érése ebben az esetben megreked, majd szép lassan megöregszünk.

A torokcsakra szintjén elsajátítható életfeladatok

1. Érzéseink felismerése és kommunikációval való kifejezése

Ahhoz, hogy igazán felismerjük az érzéseinket, először önmagunkat kell meghallgatni. Ehhez viszont csöndre van szükségünk, így hát meg kell tanulnunk hallgatni. Ez nem olyan könnyű, mint ahogy elsőre hangzik, hiszen már gyerekkorunk óta azt a példát látjuk, hogy ki kell mondani a véleményünket és ki kell állnunk magunkért, viszont az érzéseinkről és a vágyainkról lehetőleg ne beszéljünk, mert azzal könnyedén megsértettünk másokat.

Ha elsajátítunk egy olyan kommunikációt, amelynek segítségével világosan közöljük a másikkal, hogy mik a megfigyeléseink, milyen érzéseink vannak annak kapcsán, mik a vágyaink és ezért mit kérünk, akkor az mindkettőnk számára komoly változást fog jelenteni. A bíráskodás mentes, figyelemmel teli kommunikáció elősegíti mindkét fél számára a szívből jövő, nyugodt párbeszédet, ehhez azonban komoly önfegyelemre, önuralomra van szükség.

Érzések és kommunikáció

2. Önuralom

Az önuralom képességének elsajátítása lényegében arról szól, hogy megtanuljunk nagyobb távlatokban gondolkozni. Ha átgondoljuk azt, hogy az éppen félelmet, dühöt, vagy elkeseredést kiváltó esemény milyen apró dolog az egész életünket tekintve, akkor megnyugvást találunk és uralkodni tudunk önmagunkon és a helyezten is.

Megoldás lehet, ha ilyenkor megállunk egy pillanatra és egy semleges, harmadik személy szemszögéből próbáljuk meg átgondolni a történéseket, vagy éppen humorosan tekintünk a helyzetre.

Feladatai

A torokcsakrához tartozó testrészek és szervek a nyak, az áll, a száj, a gége, a hangszálak, a tüdő, a fül és a pajzsmirigy. Legfőbb feladataink itt a beszéddel, a légzéssel és a hallással kapcsolatosak lesznek. Ilyen például hogy megtanuljuk mikor érdemes beszélni, vagy éppen mikor hallgatni. Ittt fejlesztjük ki az önfegyelem, a koncentráció és a kommunikációval való önkifejezésünk gyakorlatát is.

Ha gondosan fejlesztjük ezt a csakránkat, akkor értékes szavak birtokosai lehetünk. Ezen a síkon a külső és belső hangokat egyaránt hallhatjuk, majd mi dönthetjük el hogy éppen melyiknek adunk teret, melyik alapján kommunikálunk és visszük véghez tetteinket.

Kérdések a torokcsakra működéséhez kapcsolódóan

Ezeknek a kérdéseknek a megválaszolásával kiderülhet számodra, ha kiegyenlítetlenül működik a torokcsakrád. 

  • Korlátlanul ki tudod fejezni önmagad?
  • El mered mondani a véleményed?
  • Elfojtod magadban azokat az érzelmeket, amelyek sírásra, hangos veszekedésre, vagy tombolásra késztetnek?
  • Képes vagy meghallani a belső hangodat?
  • Hallgatsz is rá?
  • Figyelembe veszed mások véleményét?
  • Előfordul, hogy makacs vagy bizonyos dolgokban?
  • Van benned elég merészség szavakba önteni és világosan kijelenteni, hogy mi az, amit elfogadsz és mi az, amit nem?
  • Gyakran előfordul, hogy a saját szükségleteidet háttérbe szorítva többet adsz magadból másoknak?
  • Többször előfordult már, hogy valaminek a változására lustasággal reagáltál, esetleg kifejezted a nemtetszésedet vele kapcsolatban?
  • Szeretsz társalogni, kommunikálni?
  • Türelmesen és figyelmesen hallgatsz meg másokat?
  • Képes vagy kordában tartani az indulataidat?
  • Összeszedett tudsz lenni akkor is, ha az érzelmeid kavarognak benned?
  • Nehéz helyzetekben eluralkodik rajtad a szorongás, a félelem?
  • Rendszeresen előfordul veled, hogy nem tudsz szabadulni 1-1 gondolattól?
  • Jobban szeretsz a világ dolgaira racionális magyarázatot találni?
  • Jellemző rád, hogy a tökéletességre törekszel magaddal és másokkal szemben is?
  • Gyakran szorítod össze a szádat, illetve csikorgatod a fogaidat éjjelente?
  • A nyak- és vállizmaid rendszerint merevek?

A kérdésekre való válaszadás során észrevehető, hogy a torokcsakra alul, vagy túlműködése különböző viselkedési formák jelenlétét idézi elő. Ha ezek viselkedési formák hosszabb ideig fennállnak, akkor már igazából személyiségjegyről beszélhetünk.

Ha nem vagyunk képesek kifejezni önmagunkat, vagy esetleg manipulálva kommunikálunk másokkal, akkor nem csak a külvilágot csapjuk be, hanem saját magunknak is ártunk. Ilyen például ha kölcsön kérnek tőlünk és mi szó nélkül adunk, pedig nem szeretnénk. Ilyenkor az indulat és a harag egyre csak gyűlik bennünk, aminek következtében a torokcsakránk alulműködése várható.

Ebben az esetben nem a hiányos kommunikációs képességekről beszélhetünk, hanem arról, hogy nem tudunk őszinték lenni. Emiatt az ilyen emberek általában megbízhatatlanok, könnyen változtatják az állásfoglalásukat, továbbá hajlamosak valótlant állítani annak érdekében, hogy előnyre tegyenek szert bizonyos dolgokban. Sokszor túlzottan vidámnak mutatják magukat a külvilág felé, ezzel is elrejtve azt az érzésüket, hogy őket senki nem szereti, beleértve őket saját magukat is.

Ha valakinek túl aktív a torokcsakrája, akkor az főként a bőbeszédűségben nyilvánul meg. Az ilyen emberek szeretnek a társaság középpontja lenni, minden figyelmet a magukénak akarnak tudni. A sok mondanivalójuk közt kevés a valódi értékkel bíró tartalom, gyakran csak átgondolatlanul fecsegnek. Ez a típus gőgös, okoskodó, egoista és javarészt dogmatikus nézeteket vall.

Ezek a működési zavarok idővel nem csak lelki, de testi szinten is megnyilvánulnak.

Testi-lelki betegségek

A torokcsakra egyenetlen működéséből az alábbi testi-lelki betegségek adódhatnak.

 olyan tünetek, betegségek, amelyek a beszéd és a hallásproblémákban, a légzési nehézségekben, a nyakfájdalmakban jelentkeznek

⇒ asztma

⇒ hörghurut

⇒ fülcsengés

⇒ köhögés

⇒ torokfájás

⇒ rekedtség

⇒ mandula gyulladás

⇒ nyelv, száj, pajzsmirizs és a tüdőproblémák

⇒ szklerózis multiplex

Ha valamiféle gyulladás van a testünkben, akkor az azt jelzi, hogy gondunk van az agresszióval. Ilyen esetben érdemes visszatérni a köldökcsakra gyakorlataira is.

Mit tehetünk a torokcsakra megfelelő működése érdekében?

Ennél az energiaközpontunknál is több lehetőségünk van a kiegyenlített működést biztosítani.

 speciális testgyakorlatokat végezhetünk

√ légzésgyakorlatként végezhetünk szünet nélküli légzést (például séta közben 5 lépésig beszívjuk a levegőt, 5 lépésig kifújjuk, elismételve pár percig. Ez a szív és köldökcsakra működését is kiegyenlítetté teszi.)

√ éneklés és zene hallgatás (ez akkor is hatásos, ha nem tökéletes a hallásunk)

√ kristályok közül a kék árnyalatú kövek, például az akvamarin, amazonit, vagy a türkiz

√ az illóolajok közül például az eukaliptusz, fenyő, vagy a zsálya

√ a színterápia is jótékony hatással van rá, főként a kék szín

Homlokcsakra

Elhelyezkedése, jellemzői

A homlokcsakra talán a legközismertebb a csakrák közül, még az is hallhatott róla, aki csak érintőlegesen találkozott még ezzel a témával. Két szemöldökünk között a középagyban helyezkedik el a homlokcsakra és másnéven harmadik szemnek is nevezik.

Az ezotérián kívül a kvantumfizika is állítja, hogy az anyag követi a szellemet. Így tehát a szavainknak és a gondolatainknak ereje van, teremteni képesek. A mindennapi gondolataid ezáltal komoly befolyással vannak az életed alakulására.

{

Amit most gondolsz, holnapi életedet formálja.

Buddha

A homlokcsakrán keresztül ismerhetjük fel lelkünk természetét, az akaratunkat. Ez az energiaközpontunk felelős a gondolataink irányáért, a tisztánlátásunkért, az emlékezőtehetségünkért, tulajdonképpen a belső látásunkért, a hatodik érzékünkért.

Homlokcsakra

Feladatai

35 és 42 éves kor közötti időszakban fő feladatunk az önfelismerés, annak felismerése,  hogy saját magunk vagyunk felelősek az életünkért és hogy vállaljuk a felelősséget önmagunkért, a tetteinkért. Segít, hogy tisztán érzékelhessük, könnyebben megérthessük a körülöttünk lévő világot.

Kérdések a homlokcsakra működéséhez kapcsolódóan

A következő kérdések segítségével eldöntheted, hogy a homlokcsakrád energiaáramlása megfelelő-e. Javaslom, hogy ezeket a kérdéseket olvasd el akár kétszer is, hogy valóban őszinte választ adhass rájuk. Olyat, ami a szíved legmélyéről jön.

  • Kifejezetten logikusan gondolkozol, vagy éppen dogmatikusan?
  • Fontosnak tartod, hogy tekintélyed legyen?
  • Kifejezetten fegyelmezett vagy, vagy éppen ellenkezőleg?
  • Jellemző rád, hogy vállalod a felelősséget az életed alakulásáért?
  • Könnyen manipulálható, befolyásolható vagy?
  • Te magad hozod meg a döntéseidet?
  • A döntéseidet nyíltan is vállalod? Felelősséget vállalsz értük?
  • Gond nélkül tudsz koncentrálni egy dologra?
  • Képes vagy hosszabb ideig egy dologra koncentrálni?
  • Könnyedén tanulsz meg új dolgokat?
  • Rendelkezel elég csenddel al életedben, hogy meghallhasd a belső megérzéseidet?
  • Figyelembe veszed a megérzéseidet?
  • Jellemző rád, hogy bízol az intuíciódban?
  • Elég bátor vagy követni a megérzéseidet, rájuk mered bízni magad?
  • Jellemző rád az, hogy önmagadba tekintesz, a belsődre figyelsz amikor az életeddel kapcsolatban keresel valamire választ?
  • Hiszel a képességeidben?
  • Felismerted már, tudod, hogy mi az életfeladatod? És azt, hogy miben kellene esetleg megváltoznod, fejlődnöd, vagy vannak-e olyan dolgok, amiket még meg kellene tanulnod?
  • Képes vagy önfeledten nevetni dolgokon, beleértve saját magadat is?
  • Képes vagy tiszta szívvel sírni dolgokon, akár örömödben, akár bánatodban?
  • Sokszor mondogatod, hogy tényleg olyanok a dolgok, amilyennek te gondolod, vagy látod őket?
  • Ismered a gyengeségeidet, gyenge pontjaidat?
  • Vannak problémáid a látásoddal?
  • Könnyedén belátod, ha tévedtél valamiben, vagy ha elrontottál valamit?
  • Szoktál rosszakat álmodni?
  • Sokszor fáj a fejed, vagy esetleg gyakran küszködsz migrénnel?
  • Sokszor vagy náthás?

Ezek a kérdések a csakrádnak az alul-, vagy túlműködésére utalnak. Kétféle személyiség típust különböztethetünk meg akkor a kiegyenlítetlen működés esetén.

Okoskodó

Ez a típus mindig a tökéletességre törekszik, mindent az ellenőrzése alá akar vonni és nem képes elfogadni embertársai hibáit. Mindig és mindenre van racionális magyarázata, illetve csak a tudományosan bizonyított tényekben hisz. Valószínűleg azért rabja a logikának, mert félelem tölti el attól a gondolattól, hogy el kell hagynia az ismerős világot és belépni az ismeretlenbe. Hajlamos az érzelmekben is a logikát keresni, ezáltal egy idő után sajnos nem is képes arra, hogy megfelelően értékelje azokat.

Hiszékeny

Ezt a típust az elfogadás jellemzi, szinte gondolkodás nélkül elhisz mindent amit másoktól hall. Könnyedén befolyásolható, ami miatt gyakran keveredik kellemetlen helyzetekbe. Fegyelmezetlen típus és a gondolatait sem képes kordában tartani.

Testi-lelki betegségek

A homlokcsakra egyenetlen működéséből az alábbi testi-lelki betegségek adódhatnak.

 fejfájás és a migrén

 a meghűléses betegségek, például a nátha

 arc és homloküreg problémák

 látászavarok

Mit tehetünk a homlokcsakra megfelelő működése érdekében?

A homlokcsakra megfelelő működése érdekében az alábbi lehetőségek közül választhatjuk ki a számunkra legtesthezállóbbat.

√ a testgyakorlatok közül azok vannak jótékony hatással erre a csakránkra, amik az egyensúlyérzékünket fejlesztik

 nyugtató, például keleti stílusú és klasszikus zenék hallgatása

 aromaterápia esetében a menta, jázmin, fenyő, vagy a muskotályzsálya a jó választás

aromaterápia esetében a szegfű, vagy a cédrus a jó választás

 kristályok közül a kékes, ibolya árnyalatú kövek erősítik a legjobban a homlokcsakrát (ametiszt, lapis lazuli, zafír, szodalit, kvarc, azurit, kalcit)

A csakrákról szóló írásaim utolsó alkalmával elérkezünk majd a spirituális létra legtetejére, amikor is bemutatom a koronacsakrát, vagyis az öntudatra ébredés és a nyugodt, bölcs élet színhelyét.

Források:

Sólyom Ildikó – Csakráink működésének harmonizálása – Szívcsakra

Sólyom Ildikó – Csakráink működésének harmonizálása – Torokcsakra

Sólyom Ildikó – Csakráink működésének harmonizálása – Homlokcsakra

Iratkozz fel a hírlevelemre!

Iratkozz fel a hírlevelemre!

Fejleszd magad írásaimból, értesülj elsőként eseményeimről.

 

Adatvédelem

Köszönöm, hogy feliratkoztál a hírlevelemre!